Bursa Doğal Güzellikler - Çekirge Kaplıcaları
 
Bursa, gerek mimari gerekse de tarihi eserleriyle oldukça güzel bir şehirdir.Bursa’nın bu güzelliklerinin yanında şehir merkezinde bulunan kaplıca ve hamamlarıyla da ünlü olduğunu biliyor muydunuz? Bu özellikleriyle Bursa’da hem tatil hem de kaplıcalarında beden sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Kent merkezindeki sular, Uludağ’ın kuzey eteklerinden çıkar. Bursa’nın şifalı sularının büyük bölümü, deniz düzeyinden 220 m. Yüksekte kurulu Çekirge mahallesindedir. Halk arasında Çelikli adıyla anılan bu sular, Çekirge’nin en yukarı bölümünde Vakıfbahçe denilen bir yerden kaynar.

Çekirge mahallesinden çıkan bu sular çeşitli yollarla taşınarak kaplıca alanı 4 ayrı termal alt bölgeye ayrılmıştır.
 
   
Suyun Özellikleri
Suyun Sıcaklığı : 57,6 – 84,2 ºC
Renk ve tonu : Renksiz, berrak
Kimyasal özellikleri bakımından: Bikarbonat, klorür, florür, sülfat, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, lityum, anyon ve katyon iyonlar.
Suyun PH değeri : 6,5
Toplam Mineralizasyonu : 1150-1268 Mg/lt

Çekirge Kaplıcasının Faydaları
İnflamatuvar romatizmal hastalıkların (romotoid artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerindeKronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarıMiyozit, tendinit travma, fibromiyalji, sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarıStres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerdeki gibi genel stres bozukluklarındaSpor yaralanmalarındaRehabilitasyon amacıylaOrtopedik operasyonlar beyin ve sinir cerrahisi gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarındaKronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklardaCerebral palsy gibi hastalıkların tedavisindeİçme Kürü Olarak Faydaları
Kaplıcanın suyu yüksek oranda Florür içermesi nedeni ile ostreopozda yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabilmektedir.
 
Esmaü'l Hüsna

Esmaü'l Hüsna "En Güzel İsimler" demektir.
En güzel isimler Allah Teâlâ'nındır.
Bu isimler sıfat olarak da kullanılır. Cenabı Hakk'a ait olan pek çok isim mevcuttur; onların sayısını ancak kendisi bilir.

Yasin-i Şerif

1. يس
1. Yasın
1 - Yâsîn
2. وَالْقُرْءَانِ الْحَكِيمِ 3. إِنَّكَ لَمِنَ الْمُرْسَلِينَ
2. Vel kur'anil hakiym

Kim Yaptırdı?

Yıldırım Bayezıd tarafından mimar Ali Neccar'a 1396-1399 yılları arasında yaptırılmıştır.
Ulu Cami, Bursa’nın en görkemli camisidir ve en önemli tarihi yapılarındandır. Evliya Çelebi’nin ifadesi ile Bursa’nın Ayasofayası’dır.

 • VAV Harfinin Önemi

  • En önemli anlamı, insanın anne karnındaki duruşunu temsil ediyor.

  • Vav harfini taşıyanların, sonsuz neşe ve huzur bulacaklarına, iç sıkıntılarından ve rahatsızlıklarından kurtulacağına inanılır.
   

 • Kabe Kapısının Örtüsü

  • Bugünkü bulunduğu yer: Hutbe'nin sağ tarafında büyükçe biraz yüksekçe bir yere asılmıştır.

  • Sadece Siyah bir örtü görünümündedir.

  • Çoğu kişi ne olduğunu bilmez.
   

 • Tarihi Minber'in Sırrı

  Minber bütünüyle kainatı sembolize ediyor.

  Minberin giriş kapısının üzerindeki kitabede altın yaldızla Osmanlıca olarak, 'Yıldırım Beyazıt Han tarafından hicri 804 (miladı 1402) yılında yaptırılmıştır' ibaresi yer alıyor.
   


Tüm bilgiler ve fotoğraflar mevcut internet sitelerinden toplanarak hazırlanmıştır. Doğruluğu kesin değildir.